Banská Bystrica, kino Múzeum SNP, Kapitulská 23

V priebehu októbra vás v spolupráci s Múzeom Slovenského národného povstania pozývame na sériu poľských filmov, ktoré sa venujú tematike Varšavského povstania.

7.10  o. 19.00 hod. KANÁLY | Kanał, rež. Andrzej Wajda, 1956

Druhý celovečerný film Andrzeja Wajdu prelomil vojnové tabu, ktoré vytvorila komunistická propaganda. Dej sa odohráva počas posledných dní Varšavského povstania v roku 1944. Snímka získala na festivale v Cannes v roku 1957 špeciálnu cenu poroty. Film otvára významnú kapitolu poľského filmu neskôr nazvanú ako Poľská škola.


14.10.o 19.00 hod. Eroica | rež.  Andrzej Munk , 1957

Čierno-biely film na pozadí 2. svetovej vojny je rozdelený do dvoch epizód. Prvá novela Scherzo alla polacca rozpráva o prefíkanom synovi, ktorý sa snaží zachrániť si vlastnú kožu v čase Varšavského povstania, a napokon sa skutočne stane hrdinom a nájde nový zmysel v boji. Druhý príbeh Ostinato lugubre predkladá príbeh muža so zúfalým želaním utiecť z väzenia. Snímka je pokladaná za najdôležitejší film reprezentujúci poľskú filmovú školu.

21.10. o 19.00 hod. Mesto 44 | Miasto 44,  rež. Jan Komasa, 2014

Stefan (Józef Pawłowski) a Biedronka (Zofia Wichłacz) ako bojoví príslušníci jedného z najlepších oddielov Varšavského povstania, si prejdú krvavú cestu a ich city sú vystavené najťažšej skúške, keď musia čeliť hrôze a ukrutnosti vojny v apokalyptickej scenérii horiaceho mesta. Režisér filmu Jan Komasa bol nominovaný na cenu Paszport Polityki 2014.

28.10. o 18.30 hod. Varšavské povstanie 1944 | Powstanie Warszawskie 1944, rež. Jan Komasa, Piotr C. Śliwowski, 2014

Celovečerný celosvetovo oceňovaný film pozostáva z dokumentárnych archívnych materiálov, ktoré nahrali reportéri – dvaja bratia počas Varšavského povstania v roku 1944.

Mesto ruín | Miasto ruin, rež. Damian Nenow, 2010,

Jar 1945. Letec-osloboditeľ znižuje letovú výšku a dostáva sa pod oblaky. Letí na sever pozdĺž Visly. O chvíľu neskôr sa už nachádza nad Varšavou – nad územím nedávnych bojov povstalcov, a zároveň nad mestom, ktoré aj po skončení povstania bolo systematicky a účelovo ničené nemeckými nacistami. Po projekcii sa uskutoční stretnutie s autorom filmu.

FaLang translation system by Faboba