Na prelome rokov 2018 a 2019 sa v slovenských kníhkupectvách objavilo niekoľko kníh poľských autorov v slovenskom preklade. A my by sme vám ich chceli odporučiť.

 

 

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov pripravilo dva tituly „klasickej“ poľskej literatúry. V preklade Miloša Ferka vydalo Údolie Issy Czesława Miłosza, laureáta literárnej Nobelovej ceny z roku 1980. Je to romantická, magická cesta v čase a priestore do detstva autora, ktorá predstavuje litovskú zem – odtiaľ pochádzal autor – na začiatku 20. storočia. Mnohí považujú túto knihu, ktorá vznikla vo Francúzsku počas emigrácie Czesława Miłosza, za fiktívnu autobiografiu. Zase kniha Arkadyho Fiedlera Madagaskar – moja láska: Planúca dedina Ambinanitelo (prekl. Miloš Ferko) je príkladom poľskej cestopisnej reportáže. Autor, najznámejší poľský cestovateľ 20. storočia, opisuje nielen krásu prírody afrického ostrova v Indickom oceáne, ale predovšetkým ľudí, ktorí na ňom žili. Literárne opisy ostrova dopĺňajú malebné fotografie. Pre slovenského čitateľa je táto reportáž o to zaujímavejšia, že A. Fiedler sa týmto spôsobom vydáva na cestu po stopách Mórica Beňovského.

 

Nové tituly poľskej reportáže pripravilo aj vydavateľstvo Absynt. V predaji je už zbierka rozhovorov Vesmír v kvapke vody. Rozhovory s prekliatymi reportérmi, ktorých autorkov je Agnieszka Wójcicka (prekl. Patrik Oriešek). Kniha obsahuje rozhovory okrem iného s poľskými reportérmi, ktorých knihy dobre poznajú slovenskí čitatelia – a teda s Wojciechom Tochmanom, Lidiou Ostałowskou, Mariuszom Szczygiełom, Wojciechom Jagielským, Katarzynou Surmiak-Domańskou, Pawłom Smoleńským a Witoldom Szabłowským. Tieto rozhovory poodhaľujú rúško „reportérskej kuchyne“, ale tiež dávajú odpoveď na dôležité otázky o zmysle ľudského života. A onedlho vyjde v slovenčine ďalšia reportáž Wojciecha Jagielského Všetky Larine vojny (prekl. Juraj Koudela). Rozprávačkou je Lara, gruzínska Čečenka, ktorej synovia utekajú pred vojnou do Poľska, a potom do západnej Európy, odkiaľ sa vydajú na svätú vojnu do Sýrie. Neobyčajná reportáž o pálčivých problémoch 21. storočia napríklad o tom, ako sa rodí náboženský fundamentalizmus.

 

Poznávacie znamenia Pauliny Wilk (prekl. Kristína Karabová; vyd. Literárna bašta) je reportáž, ktorá prenesie čitateľa do Poľska do obdobia na prelome 80. a 90 rokov minulého storočia, teda do čias detstva a pádu komunizmu či začiatku demokratických a trhových reforiem. Autorka sa vyrovnáva so zmenami, aké nastali v poľskej spoločnosti, ktoré však dobre poznajú aj slovenské čitatelia.

 

Prajeme príjemné čítanie!

 

Údolie Issy: https://www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/products/czeslav-milosz-udolie-issy

Madagaskar – moja láska: Planúca dedina Ambinanitelo: https://www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/products/arkady-fiedler-madagaskar-moja-laska-planuca-dedina-ambinanitelo/

Vesmír v kvapke vody: https://www.absynt.sk/vesmir-v-kvapke-vody

Všetky Larine vojny https://www.absynt.sk/vsetky-larine-vojny

Poznávacie znamenia: https://www.literarnabasta.sk/knihy/paulina-wilk-poznavacie-znamenia

 

FaLang translation system by Faboba