26. 5. / 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00, Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27

 

Koncom mája sa v galérii Poľského inštitútu uskutočnia 4 zaujímavé workshopy pre deti rozličných vekových kategórií, ktoré budú zamerané na výrobu bábok (9:00 – 12:00, autorka: Beáta Zázrivcová) a tvorbu animovaného filmu (13:00 – 17:00, autori: Joanna Kożuch, Boris Šima) z detských prác inšpirovaných básňou obľúbeného detského spisovateľa Jana Brzechwu (Tańcowała igła z nitką), ktorá vznikla v medzivojnovom období. Ďalšie workshopy budú zamerané na maľbu na skle inšpirovanú vitrážou Symbol obrodeného Poľska Mieczysława Jurgielewicza (13:00 – 16:00), a napokon na vedu, fyziku a pokusy (9:00 – 12:00, workshop vedie Veda nás baví, n.o.), ktoré budú inšpirované postavou Stefana Pieńkowského, tvorcu Inštitútu experimentálnej fyziku Varšavskej univerzity.

Premiéra animovaného filmu, ktorý vznikne na workshopoch a výsledky výtvarnej súťaže spolu s odovzdaním cien sa uskutočnia v júni v Kine Lumiére.

 

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9bgxX-IDEob5nqdV3e7URtHEXw8jknLXfKvo9qCVOr-SrSA/viewform

 

 

 

Kreatívne workshopy:

Deti o nezávislom Poľsku (100. výročie znovuzískania nezávislosti)

 

V soboru 26. mája 2018 sa v galérii Poľského inštitútu v čase 9:00 – 17:00 už tradične uskutoční niekoľko zaujímavých workshopov pre deti rozličných vekových kategórií.

 

Tancovala ihla s nitkou

Workshop výroby divadelných bábok

Beata Westrych-Zázrivcová 

9:00 – 12:00
od 9 do 12 rokov

maximálny počet účastníkov: 15 detí

Ako sa vyrábajú bábky? Odhaľme tajomstvá divadelnej bábkovej „kuchyne“, v ktorej nazrieme pod pokrývku a dozvieme sa, z akých ingrediencií sa varia divadelní herci – BÁBKY! Autorka workshopu inšpirovaného básňou poľského autora Jana Brzechwu Beata Westrych-Zázrivcová z Bratislavského bábkového divadla tiež ozrejmí postup výroby rôznych typov bábok, od výtvarného návrhu, použitia materiálov, technológie konštrukcie bábky či rekvizity, farebného spracovania a kostýmovania bábok až po tvorbu divadelných kostýmov pre hercov.

 

Tancovala ihla s nitkou

Workshop bábkovej animácie

Joanna Kożuch, Boris Šima 

13:00 – 17:00
od 9 do 12 rokov
maximálny počet účastníkov: 15 detí

Workshop bude nadväzovať na predchádzajúcu tvorivú dielňu zameranú na výrobu divadelných bábok. Deti sa na workshope bábkovej animácie naučia, ako sa pomocou animačných techník dá vdýchnuť bábkam život. Výsledkom workshopu bude krátky animovaný film na motívy básne Jana Brzechwu – Tancovala ihla s nitkou. Premiéra filmu sa uskutoční v júni v kine Lumiére.

 

Svetlo a Luminiscencia
Workshop vedy, fyziky a pokusov

Magdaléna Vičíková (Veda nás baví, n.o.)

 

9:00 – 12:00
od 8 do 12 rokov
maximálny počet účastníkov: 12 detí

 

11:00 – 12:00

od 4 do 7 rokov

maximálny počet účastníkov: 9 detí

 

Prostredníctvom workshopu inšpirovaného postavou Stefana Pieńkowského, tvorcu Inštitútu experimentálnej fyziku Varšavskej univerzity, si účastníci prehĺbia svoje znalosti o svetle. Naučia sa, čo je to svetlo, ako sa využíva, ako sa svetlo šíri a tiež spoznajú jeho farebné spektrum v rôznych vlnových dĺžkach. Taktiež sa naučia z čoho sa skladá dúha. Počas workshopu si vyrobia farebné spektrum, lom svetla, vodnú lupu a taktiež si urobia pokus, ktorého výsledkom je jav nazývaný luminiscencia.

Workshop pre najmenšie deti (4 – 7 rokov) potrvá hodinu a bude podobne zameraný na svetlo a luminescenciu. V záverečnej pokusnej časti sa skupina spojí so staršími účastníkmi.

 

Sklo a farba
Workshop maľby podľa vitráže

Žofia Dubová, Palo Macho

13:00 – 17:00
od 8 do 12 rokov
maximálny počet účastníkov: 15 detí

Na kreatívnych workshopoch Sklo a farba sa budú deti venovať maľbe na sklo. Tvorivé dielne sú inšpirované vitrážou Symbol obrodeného Poľska Mieczysława Jurgielewicza. Deti si dozvedia o vitrážnych maliarskych technikách, pričom si ich aj samy vyskúšajú.

FaLang translation system by Faboba