Bratislava

15. – 21. 3.

www.febiofest.sk

25. ročník Medzinárodného filmového festivalu klubov Febiofest 2018 prinesie aj tento rok na plátna vyše stovky celovečerných a krátkych filmov v niekoľkých sekciách – väčšina z nich zavíta k slovenským divákom v exkluzívnych predpremiérach priamo z prestížnych zahraničných prehliadok, a publikum bude môcť v premiérach spoznať aj domáce novinky či nahliadnuť do zlatého fondu svetovej kinematografie. V rámci celovečerných filmov sa do programovej ponuky festivalu Febiofest 2018 dostalo to najlepšie, čo za posledný rok vzniklo aj na poľskej filmovej scéne. Dôležitou programovou sekciou zostáva aj tento rok súťaž krátkych filmov s názvom V strede Európy rovnako s poľskou účasťou (krátke filmy: Prach, Spitzberger, Otvor mi, Eufória).

V programe festivalu môžete uvidieť nasledujúce poľské filmy. Presné dátumy projekcií nájdete v priebehu marca na internetovej stránke festivalu.

Tichá noc

Cicha noc, rež. Piotr Domalewski, 2017, 97 min.

Adam, ktorý pracuje v zahraničí, sa nečkane vráti domov na Vianoce. Nikto z blízkych ani netuší, aký veľký vplyv na ich život budú mať ďalšie udalosti tejto štedrej noci. Trpká a univerzálna dráma o problémoch zárobkovej emigrácie a jej vplyve na rodinné vzťahy. Na festivale poľských filmov v Gdyni v roku 2017 film vyhral Zlatého leva v kategórii najlepší film a získal cenu za najlepšiu mužskú hlavnú rolu.

 

Vtáky spievajú v Kigali

Ptaki śpiewają w Kigali, rež. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 2017, 113 min.

Spoločenská dráma prináša príbeh poľskej ornitologičky Anny Keller, ktorá pracovala v Rwande, kde sa zaoberala výskumom supov. V tom čase dôjde ku konfliktu dvoch miestnych kmeňov Tutsi a Hutu, ktorý sa prerodí do genocídy členov kmeňa Tutsi. Hlavná hrdinka zachraňuje mladé dievča z tohto kmeňa a berie si ju so sebou do Poľska. Je to snímka o sile prírody, priateľstve a odpustení.

 

Rukopis nájdený v Zaragoze

Rękopis znaleziony w Saragossie, rež. Wojciech Jerzy Has, 1964, 177 min.

Film na základe rovnomenného románu Jana Potockého prináša príbeh mladého dôstojníka Alfonsa van Wordena (Zbigniew Cybulski), ktorý sa vydáva na cestu do Madridu, aby zaujal stanovisko kapitána valónskej gardy. Výber najkratšej cesty má za následok sériu zvláštnych, priam paranormálnych udalostí. Film považujú mnohí svetoví filmári vrátane takých mien ako M. Scorsese, D. Lynch či L. von Trier za dokonca jeden z najlepších filmov svetového kina.

 

V súťaži krátkych filmov budú prezentované:

Prach, Spitsbergen, Otvor mi, Eufória

 

Prach

Proch, rež. Jakub Radej, 2017, 24 min.

Film spracúva príbeh o tom, čo sa deje s telom a majetkom samotnej osoby po smrti. Film v surovej forme kladie otázky o zmysle existencie, význame jednotlivca a hodnotách materiálnych dobier. V roku 2017 získal film vyznamenanie na Krakovskom filmovom festivale.

 

Spitsbergen

rež. Michał Szcześniak, 2017, 24 min.

Príbeh Magdy, lekárskej záchranárky, ktorá prežíva ťažké obdobie po samovražde najbližšej osoby. Vďaka priateľstvu s Jackom, svojím spolupracovníkom, si uvedomuje, že svet sa predsa len neskončil. Krátky film získal špeciálnu cenu poroty na filmovom festivale v meste Opole v roku 2017.

 

Otvor mi

Otwórz mi, rež. Dominika Gnatek, 2017, 16 min.

Olga býva sama v byte. Z času na čas sa stará o staršiu susedu, ktorá tvrdí, že niekto pred dverami ju stále vyrušuje. Olga to ignoruje až ju jedného dňa nájde mŕtvu. S výčitkami svedomia sa jej začína zmocňovať tá istá paranoja.

 

Eufória

Euforia, rež. Natalia Pietsch, 2017, 16 min.

 

Skúsená chovateľka zvierat vovádza mladé dievča do sveta výstav čistokrvných plemien psov. Ženy sa pokúšajú spriateliť, napriek tomu, že v tomto prostredí panuje bezohľadná rivalita.

FaLang translation system by Faboba