Kopiec Powstania fot. Filip Kwiatkowski

Už o niekoľko dní 1. augusta 2017 si Varšava uctí pamiatku na varšavských povstalcov, ktorá pred 73 rokmi bojovali o oslobodenie hlavného mesta Poľska. Ako každý rok o 17.00 sa celé mesto zastaví na minútu, aby v tichu spomínalo na bojujúcich a padlých. Pri príležitosti výročia Mestský úrad, Múzeum Varšavského povstania, úrady mestských častí a spolubojovnícke združenia pripravili bohatý program slávností, ktoré budú trvať až do výročia ukončenia Varšavského povstania, teda do 2. októbra.

 

Vo štvrtok 27. júnaMúzeu Varšavského povstania bola otvorená výstava 1000 pamiatok. Dary z rokov 2007 – 2017 prezentuje 1000 najzaujímavejších a najcennejších pamiatok, ktoré získalo múzeum do zbierky, v ktorej sa nachádzajú nielen vojenské predmety, ale aj každodenné veci a osobné predmety povstalcov.

 

V piatok 28. júna sa uskutočnil koncert a premiéra albumu Som priestor džezovej speváčky Anny Świrszczyńskej – poetky obdobia Varšavského povstania, ktorá je považovaná za dôležitý hlas vtedajšieho obdobia.

 

V sobotu 29. júna sa konal 27. beh Varšavského povstania, ktorý je jedným z najznámejších varšavských behov s historickou päťkilometrovou trasou osvetlenou sviečkami.

 

V pondelok 31. júna o 20:30 sa uskutoční koncert Chlapci z tamtých rokov v podaní Combo Janka Młynarského. Kapela zoberie poslucháčov na cestu do predvojnovej Varšavy. Počas koncertu vystúpia aj také hviezdy ako Renata Przemyk, Aleksandra Kurzak, Gaba Kulka, Marian Opania a Janusz Olejniczak.

 

Najväčšie oslavy sa sústreďujú na deň vypuknutia Varšavského povstania – na utorok 1. augusta. V tento deň sa uskutočnia najdôležitejšie slávnosti s účasťou predstaviteľov štátnych orgánov a primátora Varšavy. Program bude zahŕňať slávnostnú zmenu čestnej stráže pred Hrobom neznámeho vojaka o 12.00 hod. a vzdanie cti povstalcom pri pomníku Gloria Victis na vojenskom cintoríne na Powązkách o 17.00 hod. O 20.00 sa na Námestí Piłsudského uskutoční spoločné spievanie piesní v rámci koncertu Varšavčania spievajú nezakázané piesne. O 21.00 bude na Kopci Varšavského povstania zapálené Ohnisko pamiatky, ktoré bude horieť až do 2. októbra.

 

Ďalšie podujatia budú organizované počas ďalších 63 dní. 2. augusta v Múzeu Varšavského povstania sa bude konať divadelné predstavenie Čečenský denník Poliny Żerebcowej.

 

V ďalších mestských častiach budú organizované koncerty, predstavenia a inscenácie.

 

 

Viac informácií o pripravovaných podujatiach: http://powstanie44.um.warszawa.pl

FaLang translation system by Faboba