Presne dnes 22. júna 2017 je v Národnom múzeu v Krakove otvorená výstava #dziedzictwo, ktorá je venovaná problematike aktuálneho definovania poľského dedičstva a poľskej identity. Prezentuje zbierky malieb známych tvorcov vrátane takých ako Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, ale aj umelcov medzivojnovej avantgardy (o. i. Władysław Strzemiński), tvorcov z obdobia Poľskej ľudovej republiky (napr. Andrzej Wróblewski) a súčasných umelcov (napr. Marcin Maciejowski). Expozícia nadväzuje tiež na populárnu výstavu Marka Rostworowského s názvom Poliakov vlastný portrét z roku 1979 v tomto istom múzeu, ktorá zohrala významnú úlohu v procese porážky komunistického systému a vzniku Solidarity.

  

Návštevníci výstavy tiež nájdu v rámci expozície fotografie, rytiny, umelecké remeselné diela či doposiaľ neznáme mapy prezentujúce prítomnosť Poliakov na území celej minulej Republiky oboch národov, ale tiež ako cestovateľov, objaviteľov, umelcov a architektov v Európe a ďalších kontinentoch od Sibíri a strednej Ázie až po USA, Južnú Ameriku a Austráliu.

 

Video, ktoré vzniklo pri príležitosti sprístupnenia expozície, predstavuje výstavu prostredníctvom slova kurátora Andrzeja Szczerského, ktorý vovádza diváka do priestoru expozície a jej jednotlivých častí. Vo videu sú použité úryvky skladieb, ktoré sa natrvalo zapísali do pamäti Poliakov a tvoria poetický komentár: Nie pytaj o Polskę (Nepýtaj sa na Poľsko) G. Ciechowského  a Ojczyzna (Vlasť) M. Grechutu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vksBYOBfqmE

FaLang translation system by Faboba