11. 9. Košice

www.trans-misie.sk

 

Medzinárodný stredoeurópsky festival umenia Trans/Misie (8. – 14. 9.) mal premiéru minulý rok v Rzeszówe. Festival sa zakladá na prepojení všetkých zložiek umenia – divadla, opery, hudby, filmu až po výtvarné umenie, fotografiu, performance či nové média. Jeho súčasťou bude poľský deň s nasledujúcim programom:

Majstri grafických dielní

11:00, Galéria Bašta Východoslovenského múzea, Hrnčiarska 7

Európska a poľská grafika 19. a 20. storočia zo zbierok Okresného múzea v Rzeszówe prezentuje portréty, obrazy a žánrové scény. Expozícia ponúka pohľad na rôznorodé grafické techniky, ktorými boli tvorené diela v 19. a na začiatku 20. storočia.

Bienále divadelného plagátu

16:30, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

Bienále prináša prehľad plagátovej tvorby spojenej s prezentáciou divadelných predstavení, ale aj podujatí súvisiacich s divadlom za obdobie rokov 2017 – 2019.

Koniec a začiatok – soma

17:00, Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2

Experimentálne tanečné performance divadla Teatr W. Siemaszkowej z Rzeszówa a nadácie Teatr O.de.la hľadá odpoveď na otázku, čo je nezávislé telo. Je to fyzické divadlo hľadajúce momenty autenticity v dekonštrukcii motorickej udalosti.

Faust

17:00, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

Inscenácia v podaní divadla Teatr Przedmieście z Rzeszówa nie je klasickým spracovaním, ale dielo je prefiltrované cez autorské vízie režisérky. V predstavení sa miešajú elementy reálne a mystické a divák sa stáva svedkom vnútornej premeny bohatierov.

M. Bulgakov: Majster a Margaréta

19:00, Historická budova ŠD, Hlavná 58

Divadlo Teatr W. Siemaszkowej z Rzeszówa uvedie aj inscenáciu s veľkou divadelnou škálou, ktorá je zároveň verná duchu románu. Obsahuje totiž všetky najdôležitejšie momenty majstrovského diela Majster a Margaréta, pričom zobrazuje aj základné konflikty dobra a zla, milosrdenstva a egoizmu.

Koncert z tvorby S. Moniuszka

19:00, Dom umenia, Moyzesova 66

Podkarpatská filharmónia Artura Malawského predstaví diela poľského skladateľa Stanisława Moniuszka, ktorého 200. výročie narodenia si v tomto roku pripomíname. V programe okrem iného odznejú Mazurka z opery Halka, predohra k opere Verbum Nobile, árie z opier Strašidelný zámok, Hrabina, Halka, Verbum Nobile, ale aj známe piesne ako Krakowiaczek, Poznáš ten kraj a ďalšie.

Lechaim! Koncert židovských piesní

21:00, Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2

Małgorzata Pruchnik-Chołka, herečka divadla Teatr W. Siemaszkowej z Rzeszowa, zoberie divákov na sentimentálnu cestu plnú radosti zo života. V recitáli odznejú známe aj menej známe židovské piesne spievané po poľsky, ale aj v jazyku jidiš. Sprevádzať ju budú vynikajúci hudobníci Wojciech Front na kontrabase a Dariusz Kot na akordeóne.

FaLang translation system by Faboba